Rozpoczynająca się akcja rozliczeń PIT przynosi znaczące zmiany dla polskich podatników. Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty oferują usługę Twój e-PIT, przeznaczoną dla osób rozliczających się na formularzach PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36. Oprócz tego, w ramach usługi można również złożyć oświadczenie PIT-OP, dotyczące przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS, podkreśla rosnącą popularność e-usług w administracji skarbowej, a Twój e-PIT bije rekordy zainteresowania wśród użytkowników. W 2020 roku prawie połowa ze 18,3 miliona elektronicznych deklaracji została złożona poprzez tę usługę. W 2021 roku liczba ta wzrosła do 19,6 milionów, z czego ponad 10 milionów PIT-ów złożono dzięki Twój e-PIT, w tym 4,3 miliona było to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna przez całą dobę i może być obsługiwana na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. W ramach usługi użytkownicy mają możliwość zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia do 2 maja 2022 r. W przypadku braku aktywności ze strony podatnika, KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Natomiast zeznania PIT-28 i PIT-36, wymagające uzupełnienia ze strony podatnika, nie zostaną automatycznie zaakceptowane.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Logowanie odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Dodatkowo, logowanie możliwe jest również za pomocą danych podatkowych, takich jak PESEL, NIP, data urodzenia, kwota przychodu z poprzedniego roku czy informacje od płatników za rok 2021.

Usługa umożliwia także korzystanie z różnych ulg podatkowych, takich jak ulgi rehabilitacyjne, na Internet, termomodernizacyjne czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Ponadto, podatnicy mogą zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Nowością jest możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków, którzy w 2021 roku prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

W przypadku podatku do zapłaty, usługa Twój e-PIT wskazuje mikrorachunek podatkowy, umożliwiając łatwe dokonanie płatności online. Zwrot nadpłaty podatku realizowany jest w ciągu 45 dni, a w przypadku zeznań papierowych – do trzech miesięcy.

e-Urząd Skarbowy (e-US), uruchomiony na początku zeszłego roku, dostosowuje swoje usługi do potrzeb różnych grup użytkowników. e-US cieszy się rosnącą popularnością, z ponad 52,9 milionami logowań oraz możliwością realizowania płatności online i dostępu do historii wpłat.

Źródło: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024